Zasady pakowania

Za prawidłowe przygotowanie i zabezpieczenie towaru do transportu odpowiada nadawca.

Każdy, kto korzysta z usług transportowych powinien mieć świadomość, że wysyłany firmą spedycyjną towar, podlega po drodze kilkukrotnym przeładunkom, jest wożony wózkami widłowymi, jest rozładowywany i ładowany na skrzynie ciężarówek.

Poniżej zamieszczamy podstawowe zasady właściwego przygotowania przesyłek do transportu

Zasady pakowania przesyłek paletowych:

Palety to niskie platformy wykorzystywane do transportu ciężkich przesyłek. Wykonane są z drewna, twardej tektury, metalu lub tworzywa sztucznego. Ich konstrukcja ułatwia przeładunek towaru przy wykorzystaniu wózków paletowych i widłowych.

Prześwit pomiędzy podłożem, a górna powierzchnią palety przeznaczony na wsunięcie wideł wózka powinien wynosić co najmniej 15 cm.


Palety typu europejskiego (europalety)

charakteryzują się standardowymi wymiarami: długość 120 cm, szerokość 80 cm i wysokość 15 cm. Maksymalna waga towaru umieszczonego na palecie nie może przekroczyć 1000 kilogramów. Wysokość załadowanej palety nie może przekroczyć 180 cm.


Zabezpieczenie wszystkich ścian przesyłki

Obłożenie wszystkich ścian przesyłki przy wykorzystaniu tektury falistej lub sklejki poprawia bezpieczeństwo transportowanego towaru. Takie zapakowanie ogranicza dostęp do przesyłki redukując ryzyko zniszczenia, zagubienia lub kradzieży.

1. Do transportu należy używać tylko nie uszkodzonych palet(kurier nie przywozi palety, nadawca musi sam o nią zadbać)

2. Do obowiązków nadawcy należy przygotowanie przesyłki do transportu. W momencie przyjazdu kuriera, towar musi być przygotowany na palecie oraz odpowiednio zabezpieczony do transportu (owinięty folią stretch lub spięty odpowiednimi taśmami),

3. Paleta musi być umieszczona w miejscu do którego możliwy jest bezproblemowy podjazd samochodem ciężarowym (o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony) i sprawny załadunek np. rampa załadowcza czy parking lub podjazd przed firmą. Nie jest możliwe nadanie przesyłki paletowej z bloku mieszkalnego (np. z 3 piętra) lub z miejsca gdzie nie można podjechać samochodem (np. zaplecze bez utwardzonego podjazdu),

4. Palety muszą być w dobrym stanie, nie mogą być uszkodzone lub przegnite. W razie uszkodzenia towaru wysyłanego na niepełnowartościowej palecie, fakt ten może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez przewoźnika,

5. Do transportu można stosować palety drewniane (nie jest wymagany znaczek EUR) lub wykonane z tworzywa sztucznego,

6. Nadawca musi wydrukować przesłaną etykietę transportową i umieścić ją na przesyłce (jeśli palet jest więcej, dotyczy to każdej palety).